Ultra-compact reflow oven UNI-3116
Ultra-Compact Nitrogen Reflow Oven UNI-3116 | 780 mm Length, N2-Compatible Model

The UNI-3116, with its extremely compact design of just 780mm in length, enables the introduction of reflow processes even in environments where installation was previously difficult.
Furthermore, its nitrogen compatibility ensures a stable heating environment for ball formation and special applications.
As a new option for external processes in mass production lines, it is an ideal unit for development, evaluation, and small-batch applications.
Basic specifications
| Number of zones | 3 heating zones / 1 cooling zone |
| Heating method | Top hot air + far-infrared heating / Bottom far-infrared heating system |
| Maximum set temperature | Top 320℃ / Bottom 350℃ |
| Board effective width | 50~160mm |
| Conveying method (selectable) | Pin chain conveying / Mesh conveying |
| Conveying speed | 0.03~0.15m/min |
| Part effective height | Top surface 10mm / Bottom surface 10mm |
| Oxygen concentration meter | Standard equipment |
| Supported languages | Japanese, English, Chinese, Korean |
| PC outlet | 1 piece (100V) |
| PCB mounting space (pin chain transport) | 4mm |
| Pass line | 900±20mm |
| Input power | AC200V 3-phase 6kVA 18A (Peak power suppression mode) |
| Stable power consumption | Approximately 2kW/h |
| Equipment dimensions * (Numbers in parentheses indicate dimensions when using mesh conveying) | L780(1,000)×D795×H1,285mm |
| Equipment weight | 140kg |
Option
| Overheating Prevention Device |
| Substrate Drop Sensor |
| UPS (Uninterruptible Power Supply) |
| Oxygen Concentration Controller |
| N2 All-Zone Supply |
| Oxygen Concentration All-Zone Sampling |
| Low oxygen concentration specification (100 ppm or less) |
| Inlet/outlet conveyor extension |
| Circulation fan stop detection |
| Hood interlock |
| Reflow checker (profile measurement unit) |
| Various conveyors (conveyor, cooling conveyor, loader, unloader) |
| Various Customization Options Available |
In addition to the specifications and options listed, we can also customize the product to suit your application and process conditions.
Please feel free to contact us regarding special specifications and individual requirements. You can also download a PDF catalog summarizing the detailed specifications of UNI-3116 from the link below.
If it’s difficult to make a decision based solely on the specifications, we will propose the most suitable heating process without being limited by the listed specifications. Please feel free to contact us using the form below.
Click here for the Japanese version of our homepage.
