Small nitrogen reflow oven UNI-6120
UNI-6120 Compact Nitrogen Reflow Oven | Low Oxygen (≤100 ppm) & 6-Zone Configuration

The UNI-6120 compact reflow oven is a nitrogen-compatible system designed to achieve a low-oxygen environment of ≤100 ppm (proven down to ≤50 ppm).
Despite its space-saving 1,600 mm footprint, it features a 6 heating + 1 cooling zone configuration, making it suitable for a wide range of applications including prototyping, evaluation, high-mix low-volume production, and bump formation.
By optimizing the conveyor speed, the UNI-6120 enables thermal profile reproducibility equivalent to large-scale production reflow systems.
Basic specifications
| Number of zones | 6 heating zones / 1 cooling zone |
| Heating method | Upper and lower hot air + far infrared heating method |
| Maximum set temperature | Top 350℃ / Bottom 350℃ |
| Board effective width | 50~200mm |
| Conveying method (selectable) | Pin chain conveying / Mesh conveying |
| Conveying speed | 0.1~0.5m/min |
| Part effective height | Top surface 10mm / Bottom surface 10mm |
| Oxygen concentration meter | Standard equipment |
| Supported languages | Japanese, English, Chinese, Korean |
| PC outlet | 1 piece (100V) |
| PCB mounting space (pin chain transport) | 4mm |
| Pass line | 900±20mm |
| Input power | AC200V 3φ 12kVA 35A (Peak power suppression mode) |
| Stable power consumption | Approximately 4kW/h |
| Equipment dimensions * (Numbers in parentheses indicate dimensions when using mesh conveying) | L1,590(1,890)×D1,000×H1,330mm |
| Equipment weight | 550kg |
Option
| Automatic width adjustment mechanism |
| Overheating Prevention Device |
| Substrate Drop Sensor |
| Simple maintenance-type flux recovery |
| UPS (Uninterruptible Power Supply) |
| High temperature compatible (maximum setting temperature 400℃) |
| Oxygen Concentration Controller |
| N2 All-Zone Supply |
| Oxygen Concentration All-Zone Sampling |
| Low oxygen concentration specification (100 ppm or less) |
| Inlet/outlet conveyor extension |
| Circulation fan stop detection |
| Hood interlock |
| Reflow checker (profile measurement unit) |
| Various conveyors (conveyor, cooling conveyor, loader, unloader) |
| Various Customization Options Available |
In addition to the specifications and options listed, we can also customize the product to suit your application and process conditions.
Please feel free to contact us regarding special specifications and individual requirements. You can also download a PDF catalog summarizing the detailed specifications of UNI-6120 from the link below.
If it’s difficult to make a decision based solely on the specifications, we will propose the most suitable heating process without being limited by the listed specifications. Please feel free to contact us using the form below.
Click here for the Japanese version of our homepage.
