Air-only reflow oven (8 zones, 460mm) SOLSYS-8046
SOLSYS-8046 Atmospheric Reflow Oven (8-Zone, 460 mm) | Multi-Lane Processing for Large PCBs

The SOLSYS-8046 is a wide-type, air-only 8-zone reflow oven that accommodates a transport width of 460mm. In addition to its 8-zone configuration enabling high-precision profile control, it supports mesh transport and multi-lane processing with double lanes. It significantly improves production efficiency in mass production of large and multi-sided substrates. By not using N2, it reduces running costs while achieving both high quality and high throughput, making it the top-of-the-line model for air-based reflow.
Basic specifications
| Number of zones | 8 heating zones |
| Heating method | Top hot air + far-infrared heating / Bottom far-infrared heating system |
| Maximum set temperature | Top 320℃ / Bottom 350℃ |
| Board effective width | 50~460mm |
| Conveying method (selectable) | Pin chain conveying / Mesh conveying |
| Conveying speed | 0.3~1.5m/min |
| Part effective height | Top surface 15mm / Bottom surface 15mm |
| Oxygen concentration meter | Standard equipment |
| Supported languages | Japanese, English, Chinese, Korean |
| PC outlet | 1 piece (100V) |
| PCB mounting space (pin chain transport) | 4mm |
| Pass line | 900±20mm |
| Input power | AC200V 3φ 46kVA 133A (Peak power suppression mode) |
| Stable power consumption | Approximately 9kW/h |
| Equipment dimensions * (Numbers in parentheses indicate dimensions when using mesh conveying) | L3,650×D1,055×H1,410mm |
| Equipment weight | 1,250kg |
Option
| Automatic width adjustment mechanism |
| Overheating Prevention Device |
| Substrate Drop Sensor |
| Lift-Up Warpage Prevention Mechanism |
| Simple maintenance-type flux recovery |
| UPS (Uninterruptible Power Supply) |
| Inlet/outlet conveyor extension |
| Circulation fan stop detection |
| Hood interlock |
| Reflow checker (profile measurement unit) |
| Various conveyors (conveyor, cooling conveyor, loader, unloader) |
| Various Customization Options Available |
In addition to the specifications and options listed, we can also customize the product to suit your application and process conditions.
Please feel free to contact us regarding special specifications and individual requirements. You can also download a PDF catalog summarizing the detailed specifications of SOLSYS-8046 from the link below.
If it’s difficult to make a decision based solely on the specifications, we will propose the most suitable heating process without being limited by the listed specifications. Please feel free to contact us using the form below.
Click here for the Japanese version of our homepage.
