Moisture-proof drying oven (HumiSeal compatible) ELNAS-250
ELNAS-250 Conformal Coating Drying Oven (HumiSeal-Compatible, 250 mm) | High-Clearance Design
The ELNAS-250 is a compact conveyor-type drying oven specifically designed for drying moisture-proofing agents (such as HumiSeal). Its high clearance design of 100mm above and below allows for the direct transport and drying of circuit boards with capacitors and other components mounted. Even in the final stage of the moisture-proofing process, it ensures a stable drying process without worrying about height restrictions. Low-temperature heating up to a maximum of 200°C ensures uniform drying while maintaining material properties. It is a standard model that combines ease of use and a proven track record in drying moisture-proofing materials, including HumiSeal.
Basic specifications
Number of zones 5 heating zones
Heating method Top hot air + far-infrared heating system
Maximum set temperature Top 200℃
Board effective width 50~250mm
Conveying method (selectable) Pin chain conveying / Mesh conveying
Conveying speed 0.5~2.0m/min
Part effective height Top surface 100mm / Bottom surface 100mm
Oxygen concentration meter Standard equipment
Supported languages Japanese, English, Chinese, Korean
PC outlet 1 piece (100V)
PCB mounting space (pin chain transport) 4mm
Pass line 900±20mm
Input power AC200V 3φ 8kVA 23A (Peak power suppression mode)
Stable power consumption Approximately 2kW/h
Equipment weight 340kg
Option
Automatic width adjustment mechanism
lower heater
Overheating Prevention Device
Simple maintenance-type flux recovery
UPS (Uninterruptible Power Supply)
Inlet/outlet conveyor extension
Circulation fan stop detection
Hood interlock
Reflow checker (profile measurement unit)
Various conveyors (conveyor, cooling conveyor, loader, unloader)
Various Customization Options Available